ادبیات

ادبي

 

رشته صنا یع نساجی : شاخه فنی و حرفه ای

 

یکی از مهم ترین و اساسی ترین نیاز جامعه بشری صنعت پوشاک است که با مطالعه علوم نساجی و شناخت الیاف شروع و به تولید پارچه ختم شده و از پیشینه ی تاریخی گسترده ای برخوردار است علم صنایع نساجی نیز در ایران یک سنت قدیمی بوده و همیشه در حال رشد و توسعه است .

امروزه با توجه به رشد جمعیت و نیاز مبرم به منسوجات نساجی این رشته از ارزش و اعتبار ویژه ای برخوردار گردیده و فارغ التحصیلان این رشته می توانند با استفاده از دانش فنی و بکارگیری ذوق و استعداد هنری خویش نسبت به طراحی ، رنگ، بافت و چاپ پارچه اهتمام ورزند .

این صنعت بنا به نیاز جامعه بشری می تواند یکی از منابع مهم اشتغال زا در کشور برای جوانان باشد . دروس این رشته با توجه به زمینه های شغلی و در چارچوب برنامه ی پیشنهادی آموزش فنی و حرفه ای تدوین شده است که در ادامه به اختصار به هر یک اشاره می شود .

دروس سال دوم :

رنگرزی: به صورت2واحدنظری ارائه میشود.رنگ همیشه انسان را مجذوب خود کرده و بشر نیز به خاطر ارضاء نیازهای روانی و ذوق زیبایی شناسی خود به طور مداوم از رنگ استفاده کرده است .

در این واحد درس فراگیران : اسامی تجاری مواد رنگزا و مواد کمکی ، روش رنگرزی ( الیاف طبیعی و مصنوعی ) چگونگی استفاده از نمودار و نسخه رنگرزی، ماشین های خشک کن و ... را فرا می گیرند.

کارگاه رنگرزی: به این دلیل که در صنعت از ماشین های رنگرزی استفاده می کنند برای فراگیران در این درس چندین آزمایش که با ماشین آلات رنگرزی انجام می شود در نظر گرفته شده است . آزمایشها طوری طراحی شده اند که بتوانند بین تئوری های ارائه شده در کتاب رنگرزی و کارهای تجربی ارتباط نزدیکی ایجاد کنند در ضمن اثرات غلضت ماده ی رنگزا، دما ، زمان و اثر مواد کمکی نیز ذکر شده است.

الیاف نساجی و آزمایشگاه : این درس در 3 واحد ارائه می شود . الیاف ماده اولیه صنعت نساجی است با توجه به خواص الیاف می توان پارچه هایی با مشخصات معین تولید کرد . بنابراین شناخت خواص الیاف طبیعی و مصنوعی از اهمیت زیادی برخوردار است . در این درس مهم ترین خواص فیزیکی و شیمیایی الیاف که در کشور ما بیشترین مصرف را دارند طبقه بندی و بررسی شده است .

ریسندگی و کارگاه ریسندگی : مجموعاً در 6 واحد ارائه می شود . دراین درس ریسندگی ماشین های سیستم پنبه ای از ابتدای کار یعنی حلاجی تا تهیه نخ شرح داده شده در ضمن از آنجایی که در محاسبات مربوط به این ماشینها لازم است فراگیران با سیستم های نمره گذاری نخها نیز آشنایی داشته باشند مطالبی در مورد سیستم های نمره گذاری نخ آورده شده است . در درس کارگاه ریسندگی ، کاربرد ماشین آلاتی که برای ریسندگی الیاف استفاده می شود مورد بحث قرار می گیرد  (ماشینهای قسمت حلاجی ، شانه زنی تمام تاب و..)

شیمی آلی : شامل 2 واحد نظری است مطالب این کتاب شامل تاریخچه ی علم شیمی ، روشهایی برای تشخیص مواد معدنی و آلی و آلکانها و کاربرد مشتقات آنها و نقش آنها در تأمین انرژی مورد مصرف در زندگی می باشد .

چاپ تکمیل پارچه و کارگاه چاپ و ... جمعاً در 4 واحدارائه میشود(2 واحد  تئوری و 2 واحد عملی).

در دنیای امروز با گسترش روز افزون هنر یا فن چاپ درنساجی از مرزهای سنتی پا فراترگذاشته و بیش از گذشته برتعداد شیوه های چاپ و روشهای نوین آن افزوده شده است. دراین واحد درسی فراگیر باروشهای سنتی چاپ و ماشینهای چاپ پارچه، شابلون سازی سطح، مواد غلظت دهنده و روشهای چاپ کالای سلولزی ، شیمی ، ابریشمی و همچنین دستگاه های تثبیت کننده بخار آشنا میشوند .

دروس سال سوم :

تأسیسات نساجی : این درس به صورت 2 واحد نظری ارائه می شود . از آنجائی که دستگاه های نساجی با انرژی الکتریکی کار می کند و از طریق مدارهای فرمان الکتریکی فرمان می گیرد لذا فراگیری مبانی برق به لحاظ آشنایی با این سیستمها ضروری است و لازم است هنرجویان این رشته اصول الکتریسیته ، حفاظت و ایمنی در صنعت برق ، اصول کار ماشین های الکتریکی و محاسبات آنها ، تصفیه پساب و روشهای تولید گرما و انتقال آن و ... را فرا گیرند .

فیزیک نساجی و آزمایشگاه : این درس در 2 واحد ارائه می شود . از آنجایی که اساس تولید همه منسوجات الیاف و نخ می باشد از این جهت بررسی خواص فیزیکی الیاف در نظر گرفته شده است . در این واحد درسی هنرجویان مطالبی نظیر طول الیاف ، ظرافت الیاف ، جرم مخصوص الیاف ، ناخالصی و جذب رطوبت الیاف ، مقاومت پارچه در مقابل عوامل مختلف نظیر هوا ، آب و ... را فرا می گیرند .

طراحی و تجزیه پارچه : به صورت 2 واحد نظری ارائه می شود . امروزه علم کامپیوتر با وسعت چشم گیری در طراحی منسوجات به کار گرفته می شود. در این درس مراحل اولیه و چگونگی بافتـــن پارچه های تاری و پودی شامل بافت های اصلی ، تجزیه ی پارچه با محاسبات مربوطه و .... جهت فراگیری هنرجویان آورده شده است .

بافندگی و کارگاه آن : جمعاً در 4 واحد ( 2 واحد نظری و 2 واحد عملی ) ارائه می شود . در این واحد درسی سعی شده تعاریف اساسی ، مفاهیم اصلی و مراحل مختلف تولید پارچه به صورت مختصر و روشن بیان شود . مطالب این واحد درسی در سه بخش مقدمات بافندگی ، بافندگی تاری و پودی و بافندگی حلقوی تنظیم شده است و بطور کلی هنرجویان با عملیات بوبین پیچی و ماسوره پیچی و کاربرد آنها آشنا می شوند .

کارآموزی: این درس که شالوده آموخته های عملی هنرجویان این رشته می باشد به صورت دو  واحد و معادل 240 ساعت در تابستان سال سوم به طور عملی در کارخانجات و مراکز صنعتی ارائه می گردد و از اهداف کلی آن توسعه و گسترش فرهنگ کار و کار آفرینی و ایجاد روحیه کاریابی و دوری از راحت طلبی و انتخاب شغل مناسب است

زمینه های شغلی این رشته عبارتند از :

-  اپراتور ماشین های نساجی و ماشین های چاپ

-  آزمایشگاه فیزیک نساجی

-  کار با ماشین حلاجی ، ریسندگی و بافندگی

-  کارگاه بافندگی حلقوی و تاری و پودی

-  طراح بافت پارچه

-  چاپ کالا نساجی

-  رنگرزی کالای سلولزی و مصنوعی و مخلوط

-      کارگاه بافندگی نساجی

 

سلام خدمت دوستان
در مورد بیشتر مهندسی رشته ها تایپیک ایجاد شده بجز یه چندتایی از جمله مهندسی نساجی که اونم من ایجاد کردم.
دوستانی که با این رشته مهندسی آشنایی دارن میتونن در این تایپیک در مورد مسایل مرتبط با این رشته منهدسی به بحث و گفتگو بپردازن . البته تعداد معدودی از افراد در ایران هستند که با این صنعت که اولین صنعت در دنیا هست و انقلاب صنعتی اروپا هم با این صنعت پیچیده (پیچیده از همه نظر که شامل تکنولوژی و شیمیایی میباشد . مخصوصا ماشین آلات) شروع شد آشنایی دارند.

معرفی مختصری از این صنعت و رشتهی دانشگاهی:

صنعت نساجی قدیمی ترین صنعت تمدن بشری به شمار میرود زیرا پس از نیاز انسان به غذا ، پوشاک دومین نیاز اساسی بشر می باشد که او را از سرما و گرما مصون نگهداشته و نشان دهنده شخصیت اجتماعی وی نیز می باشد . بشر از 9000 سال پیش از پارچه استفاده می کرد.
با پیدایش نیروی بخار و آغاز انقلاب صنعتی در اروپا صنعت نساجی دچار تحول اساسی شد. ماشین های بافندگی ، ریسندگی ، رنگرزی ، چاپ و تکمیل از حالت دستی خارج شده و از انرژی مکانیکی و بعد ها انرژی الکتریکی استفاده کردند و افزایش چشمگیر در تولید پارچه حاصل شد.
در ایران نیز از اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی تا حدود 5 الی 10 سال پیش این صنعت به صورت ماشینی و جدید رشد چشمگیری داشته و به عنوان یکی از بزرگترین صنایع کشور به شمار می رفت.

به طور کلی ، صنعت نساجی به صنایع تولید الیاف (طبیعی و مصنوعی) ، تبدیل الیاف به نخ ، تبدیل نخ به پارچه و فرآیند های تکمیلی پارچه مانند : رنگرزی و چاپ گفته میشود.

فکر کنم همین 10 خط برای یک معرفی مختصر از این صنعت کافی باشه (البته گفتنی های زیادی وجود داره که تمومی نداره)

حالا میریم سراغ این رشته که مثل رشته های فنی حرفه ای دیگه از هنرستان شروع میشه (البته یه تعداد هم که هیچی از نساجی سرشون نمیشه از رشته ی ریاضی پا میشن میان تو این رشته اونم دانشگاه صنعتی امیر کبیر با بهترین امکانات):icon_bigg :icon_bigg
دو سال تو هنرستان بعد هم کنکور (دولتی)برای دانشگاه (فوق دیپلم)، البته آموزش عالی ، که تو تهران فقط یکی هست به نام مرکز آموزش عالی انقلاب اسلامی و بعد از فوق دیپلم دوباره یه کنکور دیگه برای لیسانس و مهندسی که متاستفانه برای لیسانس و مهندسی فقط دانشگاه آزاد پذیرش داره و دانشگاه دولتی وجود نداره البته تا 5 سال پیش وجود داشت .
دروس تخصصی هنرستان شامل : رسیندگی ، کارگاه ریسندگی ، بافندگی ، کارگاه بافندگی ، رنگرزی ، آزمایشگاه رنگرزی ، علوم الیاف 1و2 ، آزمایشگاه علوم الیاف 1و2 ، چاپ و تکمیل ، گارگاه چاپ و تکمیل ، فیزیک نساجی و آزمایشگاه ، شیم آلی ، طراحی و تجزیه پارچه و در آخر تاسیسات نساجی.

دروس تخصصی در دانشگاه (فوق دیپلم) هم مشابه دروس تخصصی هنرستان هست (به جز تاسیسات نساجی) البته با زیاد شدن محاسبات و مسایل کلیشه ای هر درس و اضافه شدن دروسی مثل شیمی رنگ و کنترل مواد رنگزا (شیمی و فیزیک رنگ) و شیمی مواد نساجی و کاربرد رایانه در صنعت نساجی

دروس تخصصی در دانشگاه آزاد (لیسانس و مهندسی) بستگی به گرایش های آن دارد که شامل تکنولوژی نساجی(ماشین آلات نساجی) و شیمی (شیمی رنگ - ساخت و سنتز مواد رنگزا) و علوم الیاف
مدارک فوق لیسانس و دکترا و پرفوسورا نیز شامل آن میشود که در ایران میتوان تا مدرک دکترا را گرفت.

آرمين خردوار

نوشته شده در ساعت توسط حسين زارعي|قالب جدید وبلاگ پیچك دات نت